Najnowsze wydarzenia

Ponowne uderzenie...
Data publikacji:    25/03/2013 20:25   - Komentarzy: 0
  Prezydent Warszawy ponownie uderza w swoich wyborców na Ursynowie Prezydent Warszawy ponownie uderza w swoich wyborców na Ursynowie (21 marca 2013)
Po zablokowaniu środków na wymianę dzieci i młodzieży z partnerskim miastem Smoleńsk, prezydent zablokowała przesunięcie oszczędności...


... po przetargach na przedsięwzięcia kulturalne organizowane od lat w dzielnicy. Kolejne uderzenie w mieszkańców Ursynowa wskazuje, że jest to działanie świadome i mające charakter szykan dzielnicy, w której opcja polityczna prezydent niespodziewanie znalazła się w opozycji w wyniku wyborów
w 2010 r.Prowadzona od pewnego czasu polityka budżetowa prezydent Warszawy wobec Ursynowa nie pozostawia wątpliwości, że mieszkańcy tej dzielnicy są sekowani przez stołeczny ratusz. Pod koniec ubiegłego roku drastycznie, o 40% zostały zmniejszone w budżecie Ursynowa środki na kulturę, co spowodowało, że najbardziej inteligencka dzielnica stolicy spadała w ilości pieniędzy przeznaczanych na kulturę w przeliczeniu na jednego mieszkańca z 11 na 16 pozycję w skali całej Warszawy.W lutym br. zostały zablokowane nie tylko środki na wymianę dzieci i młodzieży z partnerskim miastem Smoleńsk, ale również środki na promowanie takich przedsięwzięć, jak mecze siatkarskie AZS Politechniki Warszawskiej, VIII Memoriału Zdzisława Ambroziaka, czy organizację cieszących się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców gry miejskie. Mniej więcej w tym samym czasie inne dzielnice nie miały żadnego problemu z uzyskaniem zgody prezydent, na przesunięcie środków np. 450 tys. zł m.in. na wydawanie gazetki promocyjnej urzędu na Bemowie, czy 55 tys. zł na reklamy prasowe na Bielanach.W marcu br. prezydent zablokowała przesunięcie 551 tys. zł oszczędności po przetargach na przedsięwzięcia kulturalne organizowane od lat na Ursynowie. Z tego powodu nie odbędą się m.in.: koncert dla dzieci z okazji Dnia Dziecka, koncerty w Ratuszu, benefis ursynowskich twórców, koncerty bożonarodzeniowe, koncerty z okazji Dnia Seniora, Multikoncerty w Multikinie, a także okolicznościowe koncerty z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, Dnia Patrona Warszawy, 92. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Nie będzie też środków na wsparcie organizacji wystaw i prezentacji lokalnych artystów, a także odbędzie się o 40% mniej wydarzeń w ursynowskich spółdzielczych domach kultury.Te ważne dla ursynowskiej społeczności wydarzenia nie odbędą się nie z powodu braku środków w budżecie Ursynowa. Takie pieniądze są, gdyż zostały zaoszczędzone w innych obszarach przez Zarząd Dzielnicy. Jednak, aby z nich skorzystać potrzebna jest zgoda Rady Warszawy. Niestety, mimo wniosku Zarządu i Rady Dzielnicy Ursynów, prezydent Warszawy nie uwzględniła tego przesunięcia w projekcie uchwały Rady Miasta, który będzie rozpatrywany na sesji 21 marca br.

W efekcie cierpią mieszkańcy, którzy przecież jeszcze trzy lata temu tak chętnie głosowali na obecną prezydent i jej partię.W przypadku innych dzielnic prezydent nie ma takich wątpliwości. Na Pradze Południe ujęto przesunięcie 360 tys. zł (300 tys. zł na kulturę i 60 tys. zł na promocję), a na Śródmieściu wprowadzono stosunkowo dużo przesunięć w budżecie, w tym również na ponad 2,4 mln zł zmniejszono wydatki na edukację, przesuwając np. prawie 180 tys. zł na promocję. W tym ostatnim przypadku zmiany są o tyle dziwne, że przy okazji opiniowania projektu budżetu na 2013 rok, Rada Dzielnicy Śródmieście zawarła zapis o niedoborach finansowych na łączną kwotę 51,1 mln zł, z czego tylko w edukacji niedobory wynosiły 31,6 mln zł …Ursynów jest szykanowany mimo ewidentnych sukcesów. Dzielnica Ursynów wykonała plan dochodów za 2012 r. na drugim miejscu spośród wszystkich dzielnic w Warszawie. Ursynów zanotował także najlepsze wykonanie budżetu inwestycyjnego w swojej historii. Zarząd dzielnicy pozyskał także jako jedyna z 18 dzielnic 5,3 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na termomodernizacje obiektów oświatowych i 800 tys. zł na rewitalizację zbiorników wodnych.Jednak dla Hanny Gronkiewicz-Waltz nie ma to znaczenia. Woli ona szkodzić obcym sobie politycznie władzom Ursynowa, choć tak naprawdę szkodzi mieszkańcom dzielnicy, którzy w 2010 r. wybrali ją na funkcję prezydenta, a czterech działaczy jej partii na radnych całej Warszawy. Podejmowane przez prezydent działania uniemożliwiają skuteczną realizację zadań przez Zarząd Dzielnicy Ursynów. Władze Ursynowa liczą, że prezydent zdobędzie się na głębszą refleksję i przestanie działać na szkodę swoich wyborców. W przeciwnym razie Zarząd Dzielnicy Ursynów podejmie stanowcze i adekwatne do sytuacji środki zaradcze.


Komentarze


Dodaj komentarzZaloguj się

/
Zapamiętaj   

Reklama